در حال بارگذاری ...

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر

با توجه به دیجیتالی شدن دنیای ما، محافظت از اطلاعات مهم و حساس, سخت تر شده و اقدامات امنیتی مانند گذر واژه ها دیگر به تنهایی کافی نیست.

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر 2

ثبت نام و تطبیق بیومتریک

احراز هویت بیومتریک، از ویژگی های بیولوژیکی و یا فیزیولوژیکی متمایز کاربران برای تائید درخواست ها استفاده میکند.

ویژگی هایی مثل اثر انگشت، الگوی عنبیه، هندسه دست و ... در احراز هویت بیومتریک، داده های بیومتریک را در یک پایگاه ذخیره می کند و سپس عوامل ورودی را برای تائید ورود, با هم مقایسه میکند.

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر 3

شناسه های بیومتریک

اثر انگشت: شناسایی شیارهای موجود در نوک سطح انگشت, توسط اسکنرهای اثر انگشت، که به عنوان یکی از رایج ترین اقدام های امنیتی تبدیل شده است.

تشخیص چهره، عنبیه و شبکیه: شناسایی خصوصیات زیست شناختی, با استفاده از دوربین دستگاه های هوشمند.

DNA : هر فرد دارای دی ان ای منحصر به فرد است. از این شناسه به خصوص در حوزه های درمانی و قانون گذاری استفاده می شود.

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر 4

بیومتریک در تاریخ

با اینکه بیومتریک خودکار چند دهه است که وجود دارد، اما بر اساس فرضیه هایی که صدها سال قدمت دارند، گفته می شود در اواسط دهه 1800 میلادی، شهرنشینی و انقلاب صنعتی نیاز به روش های رسمی تر برای شناسایی افراد را افزایش داد و پیشرفتی برای بیومتریک ایجاد کرد.

امروزه بیومتریک در اجرای قانون، برنامه های تجاری، کنترل مهاجرت و ... استفاده می شود

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر 5

مزایا

مزایای این فناوری نسبت به رمز های عبور مبتنی بر متن تقریبا بلافاصله آشکار می شود.

سهولت استفاده: داده های بیومتریک می توانند سریع تر و آسان تر از سایر عوامل در احراز هویت تائید شوند. یک تلفن همراه هوشمند می تواند اثر انگشت را در مدت زمان کمتری نسبت به جواب دادن کاربر به سوال های امنیتی تشخیص بدهد.

امنیت منحصر به فرد و قابل اطمینان: هیچ راهی برای کسی وجود ندارد که فاکتور های بیومتریک خود را فراموش کند. بیومتریک ها را نمی توان به همان روش که گذرواژه ها حدس زد یا شکست داد و تا زمانی که به طور ایمن ذخیره شوند نمی توان آنها را دزدید.

فناوری بیومتریک برای حفاظت بیشتر 6

فناوری بیومتریک چندگانه

ترکیب چند نوع ویژگی بیومتریک حفاظت را ارتقا میبخشد و جزئیات داده های به کار رفته برای استفاده از آن را افزایش میدهد.

بسته به شرایط ، سطوح مختلف امنیتی را میتوان به کار گرفت. به احتمال زیاد همین چند دقیقه پیش قفل موبایل خود را با فناوری تشخیص چهره و اثر انگشت باز کرده اید. ترکیب دو نوع داده بیومتریک مانند تشخیص چهره و اثر انگشت, ایمنی کلی را افزایش میدهد. این کار, ساده ترین اقدامی است که برای محافظت می شود انجام داد.

سیستم های امنیتی بیومتریک سال هاست برای انواع گجت ها و سازمان های مختلف استفاده می شود، اگر چه هیچ کدام از این سیستم ها نمی توانند امنیت کامل و بدون عیب و نقص را تضمین کنند ولی روز به روز به دقت آن ها افزوده می شود.

نویسنده : ملیکا تواناعلمی

ملیکا کوچکترین و پر انرژی ترین عضو مشهدکالاست. ریزه میزه، دوست داشتنی ، عاشق یادگیری و تکنولوژی و البته بسیار نکته بین. به کوچکترین جزئیات دقت میکنه و همین باعث میشه زاویه دیدش خاص باشه

نظر خود را وارد نمایید.
خانه
داشبورد
اطلاعات
سفارشات
پیام ها
بیشتر
بیشتر
0 سبد
جستجو
دسته ها
تماس
دسته بندی ها
لپ تاپ
موبایل
لوازم جانبی
کامپیوتر و قطعات
لوازم اداری
کنسول و تبلت