در حال بارگذاری ...

نور های تخریب کننده چشم! (تاثیر انتشار نور آبی نمایشگر ها)

نور های تخریب کننده چشم! (تاثیر انتشار نور آبی نمایشگر ها)

همه گیری جهانی ویروس کرونا باعث شده ما بیش از هر زمان دیگه‌ای به فناوری تکیه کنیم. اگر در 2 سال اخیر شاهد افزایش استفاده از لپ تاپ یا سیستم‌های PC بوده‌اید، تنها نیستید. حالا شاید از خود بپرسید که این همه استفاده طولانی مدت از نمایشگرها چه بلایی سر سلامتی ما آورده است.

یکی از مهم ترین عوامل، انتشار نور آبی می‌باشد که تقریباً از هر صفحه الکترونیکی خانه شما ساطع می‌شود که می‌تواند در کوتاه مدت بر حس بینایی شما تأثیر بگذارد و به طور مرتب باعث خستگی چشم و اختلال در بینایی شود.

Blue Light Emission

نور آبی یا بلولایت (Blue Light) چیست؟

طیف نور مرئی دارای امواج الکترومغناطیسی با طول موج 380 الی 750 نانومتر می‌باشد و از هفت رنگ اصلی (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش) تشکیل شده است. این امواج که دارای انرژی هستند بر اساس طول موج و قدرت دسته بندی می‌شوند، یعنی هر چه طول موج کوتاه تر باشد انرژی آن بیشتر می‌شود و هر چه طول موج بلند تر باشد انرژی آن‌ها کم تر می‌شود.

در این میان نور آبی با طول موج 450 الی 495 نانومتر دارای کوتاه ترین طول موج و بیشترین انرژی است. این نور از نمایشگر دستگاه‌های الکترونیکی، لامپ‌های LED و فلورسنت (لامپ‌های کم مصرف پیچی) تولید می‌شود و می‌تواند الگوی خواب و چرخه شبانه روزی بدن را مختل کند و موجب انواع بیماری‌های جسمانی و روانی شود. همچنین تحقیقات نشان داده که اگر چشم مدت زمان زیادی، در معرض بلولایت (Blue Light) قرار گیرد آسیب‌های جدی به آن وارد می‌شود.

Blue Light Emission

تاثیرات مخرب نور آبی مصنوعی

نور آبی نه تنها از ابزار‌های دیجیتال می‌آید، بلکه به طور طبیعی از خورشید نیز ساطع می‌شود و به تنظیم چرخه طبیعی خواب کمک می‌کند. همچنین خلق و خوی شما را تنظیم می‌کند و هوشیاری را افزایش می‌دهد. با این حال، همانطور که می‌گویند، بیش از حد هر چیزی برای شما خطرناک است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی مصنوعی به دلیل استفاده بیش از حد از دستگاه‌های دیجیتال، اثرات مضری بر سلامت شما دارد.

آسیب بر چشم

قرار گرفتن بیش از حد چشم در معرض بلولایت به سلول‌های حساس به نور آبی در شبکیه آسیب‌های جدی می‌رساند و حتی ممکن است منجر به بیماری زیادی شود و یا فرد برای همیشه بینایی خود را از دست بدهد. از دیگر عوارض ناشی از بلولایت می‌توان به تاری دید، مشکل در تمرکز، سردرد، خشکی، تورم و قرمزی چشم اشاره کرد.

Blue Light Emission

اختلال در ریتم شبانه روزی

صفحه نمایش دستگاه‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی هوشمند و ... به دلیل نور آبی که از خود ساطع می‌کنند می‌توانند باعث بی خوابی شبانه شوند. با تاریک شدن هوا هورمونی به نام ملاتونین در بدن ترشح می‌شود که سیستم خواب را تنظیم می‌کند. به طور طبیعی با تاریک شدن هوا این هورمون در بدن آزاد می‌شود تا خواب مان ببرد و با روشن شدن هوا ترشح این هورمون در بدن کم می‌شود تا از خواب بیدار شویم.

Blue Light Emission

تحقیقات نشان داده است که کاهش سطح ملاتونین در بدن در دراز مدت، می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مثل چاقی، دیابت و سرطان شود. همچنین چشم انسان ساختار پیچیده‌ای دارد و می‌تواند تا 99 درصد اشعه UV یا فرابنفش را خنثی کند اما، نمی‌تواند نور آبی را مانند اشعه UV فیلتر کند به همین دلیل نور آبی به شبکیه می‌‌رسد.

وقتی شب هنگام در معرض نور آبی مصنوعی لپ تاپ خود قرار می‌گیرید، بدن گیج می‌شود و ریتم شبانه روزی یا ساعت بدن مختل می‌شود. به همین دلیل است که ممکن است به سختی به خواب بروید.

اگرچه نور آبی لزوما به تنهایی منجر به خستگی نمی‌شود، اما ممکن است کاهش آن به خستگی چشم کمک کند. در اینجا راه‌هایی به شما نشان داده می‌شود که می‌تواند با استفاده از آن‌ها تاثیر نور صفحه نمایش بر روی چشم‌های خود را کاهش دهید.

Blue Light Emission

. استراتژی 20.20.20 را تمرین کنید :

در حالی که از دستگاهی استفاده می‌کنید که نور آبی ساطع می‌کند، هر 20 دقیقه توقف کنید تا روی اشیایی که حدود 20 فوت (6 متر) دور تر هستند تمرکز کنید. قبل از اینکه دوباره به دستگاه نگاه کنید، روی آن اشیا به مدت 20 ثانیه تمرکز داشت باشید.

. چشمان خود را مرطوب نگه دارید :

قطره‌های چشمی مانند اشک مصنوعی و مرطوب کننده‌های اتاق روش‌های خوبی برای پیشگیری از خشکی و تحریک چشم شما در هنگام استفاده از دستگاه‌های تابش نور آبی هستند.

Blue Light Emission

. از عینک مناسب استفاده کنید :

نگاه کردن به صفحه نمایش برای مدت زمان طولانی برای سلامت کلی چشم توصیه نمی‌شود. اگر برای اصلاح بینایی خود از عینک طبی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از نسخه‌ای استفاده می‌کنید که برای فاصله بین چشم و صفحه نمایش در نظر گرفته شده باشد.

. نور آبی صفحه خود را تنظیم کنید :

برای کاهش خطر خستگی چشم و اختلال در خواب، بهتر است صفحه نمایش‌های خود را روی تنظیم (حالت شب) با رنگ‌های گرم تنظیم کنید. همچنین می‌توانید صفحه‌های فیلتر کننده نور آبی را خریداری کنید. این نوع فیلترها می‌توانند براق شدن صفحه نمایش شما را کمتر کنند.

فیلتر‌های 30 تا 60 درصد نور آبی را مسدود می‌کنند، اگرچه مشخص نیست که آیا مسدود کردن رنگ آبی در حفظ چرخه خواب و بیداری برای کسانی که از صفحه‌های روشن قبل از خواب استفاده می‌کنند موثر بوده است یا خیر.

Blue Light Emission

. اشعه ماوراء بنفش را جدی بگیرید :

توصیه می‌شود از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید. زیرا آب مروارید، سرطان و انواع دیگر صدمات به چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش بروز پیدا می‌کنند. هنگامی که در معرض نور خورشید هستید، از عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید.

. ارتقا صفحه نمایش :

با افزایش نگرانی در مورد نور آبی و فشار به چشم، بسیاری از تولید کنندگان شروع به ساخت مانیتورهایی با نور آبی کم کرده اند که به طور طبیعی نور آبی کمتری را ساطع می‌کنند و در عین حال می‌تواند عملکرد مورد نیاز کاربر را ارائه دهد.

Blue Light Emission

فواید نور آبی برای سلامتی چیست ؟

قرار گرفتن در معرض نور آبی چندین مزایای مهم سلامتی را به همراه دارد. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

- افزایش هوشیاری : قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند زمان واکنش شما را افزایش داده و هوشیاری را تحریک کند.

- تقویت حافظه و عملکرد شناختی : 30 دقیقه استفاده از نور آبی، عملکرد بهتری در حافظه کلامی و وظایف تثبیت حافظه دارد.

Blue Light Emission

- بهبود افسردگی : نور درمانی آبی اکنون یکی از روش‌های درمانی برای رفع افسردگی فصلی است. محققان دریافته اند که این یک روش درمانی موثر برای افسردگی فصلی است، به ویژه هنگامی که با داروهای ضد افسردگی ترکیب شود.

- بهبود آکنه : مطالعات نشان داده اند که نور آبی باعث از بین رفتن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه و کاهش التهاب در ایجاد آکنه می‌شود.

- درمان بیماری‌های پوستی : کراتوز اکتینیک و پسوریازیس پلاکی هر دو با نور آبی بهبود یافته اند. نور درمانی آبی نیز در درمان، موثر بوده است.

Blue Light Emission

جمع بندی

همانطور که گفتیم نور آبی بخشی از طیف نور مرئی می‌باشد و هم به صورت طبیعی (در نور خورشید) و هم به صورت مصنوعی (در صفحه‌های نمایش، لامپ‌ها و...) وجود دارد. اما برخی از متخصصان این سوال را مطرح کرده اند که آیا نور آبی مصنوعی می‌تواند به چشم آسیب برساند یا خیر.

نور آبی طبیعی (نور خورشید) برای بدن بسیار مفید می‌باشد و می‌تواند چرخه خواب و بیداری ما را مرتب کند، اما نور آبی مصنوعی تولید شده در دستگاه‌های دیجیتال و صفحه‌های نمایش علاوه بر آسیب به سلول‌های چشم، می‌تواند در ریتم شبانه روزی ما اختلال ایجاد کند.

نویسنده : ملیکا تواناعلمی

ملیکا کوچکترین و پر انرژی ترین عضو مشهدکالاست. ریزه میزه، دوست داشتنی ، عاشق یادگیری و تکنولوژی و البته بسیار نکته بین. به کوچکترین جزئیات دقت میکنه و همین باعث میشه زاویه دیدش خاص باشه

نظر خود را وارد نمایید.
آخرین مقالات
مراقب مغز و چشماتون باشید!!( همه چیز در مورد PWM) پنج شنبه 8 اردیبهشت 1401 ساعت 09:39

پیش از معرفی PWM، باید با اصول اولیه سیگنال‌ها آشنا شویم. دو سیگنال اصلی وجود دارد، آنالوگ و دیجیتال. سیگنال‌های آنالوگ دارای درجاتی با شدت بین 0% (خاموش) و 100% (حداکثر) هستند، که به شما امکان می‌دهد...

یخ ترین لپ تاپ گیمینگ دنیا (بهترین خنک کننده لپ تاپ گیمینگ) چهارشنبه 31 فروردین 1401 ساعت 14:36

اکثر خریداران هنگام خرید لپ تاپ گیمینگ به مشخصات فنی آن توجه بیشتری می‌کنند، در حالی که سیستم خنک کننده پیاده سازی شده روی آن بسیار مهم است تا بتوانید هنگام بازی ها و کار های سنگین با دمای بالای آن مق...

بودجه کم , لپ تاپ خوب (بهترین لپ تاپ های ارزان 2022) چهارشنبه 24 فروردین 1401 ساعت 14:52

بهترین لپ تاپ های ارزان قیمت، عملکردی قوی، عمر باتری طولانی مدت، و طراحی سبک وزن و زیبا را ارائه می‌کنند، و هدف ما در این مقاله معرفی برترین لپ تاپ های اقتصادی به شما می‌باشد.

بهترین لپ تاپ های رندرگیر (10 لپ تاپ برتر برای تولید محتوا) دوشنبه 22 فروردین 1401 ساعت 14:13

با توجه به همه گیری ویروس کرونا و پیشرفت مشاغل اینترنتی، مشاغلی مانند ادیت ویدئو و تولید محتوا نیز افزایش یافته است و بستری را فراهم کرده که توجه افراد را به محتواهای بصری جلب می‌کند و در این راه امکا...

این یه لپ تاپه یا یه تبلت؟! (بهترین لپ تاپ دو در یک در 2022) چهارشنبه 10 فروردین 1401 ساعت 15:30

بهترین لپ تاپ‌های 2 در 1 میل درونی شما را برای چرخاندن، خم کردن دستگاه به حالت‌های انعطاف پذیر از جمله حالت تبلت بر آورده می‌کنند. این لپ تاپ‌های جدید که پس از معرفی ویندوز 8 توسط مایکروسافت رو نمایی ...

انتخاب لپ تاپ های همه کاره (بهترین لپ تاپ با انواع کاربری در 2022) قسمت دوم شنبه 6 فروردین 1401 ساعت 11:55

اگر به یک لپ تاپ 2 در 1 قابل حمل برای کسب و کار یا موارد دیگر نیاز دارد و بودجه کمی ندارید، X1 Yoga Gen 6 یکی از گزینه‌‌هایی است که باید در نظر بگیرید. پردازنده‌های اینتل نسل یازدهم عملکرد سریع و استق...

انتخاب لپ تاپ‌های همه کاره (بهترین لپ تاپ با انواع کاربری در 2022) پنج شنبه 26 اسفند 1400 ساعت 13:56

ما در این راهنمای خرید، تمام نکات، مزایا و معایب لپ تاپ آینده خود را برای تان توضیح داده ایم، از توصیه‌هایی در مورد انتخاب اندازه صفحه نمایش لپ تاپ، انتخاب بین حافظه‌های SSD و HDD، تا اطلاعات داخلی و ...

یک لپ تاپ پول در بیار (نکاتی برای انتخاب لپ تاپ کاری) شنبه 21 اسفند 1400 ساعت 12:59

به دلیل همه گیری جهانی ویروس کووید 19، استفاده از لپ تاپ‌ها و انجام کارها از راه دور بسیار افزایش یافته است، همچنین لپ تاپ‌ها به عنوان ابزار قالب در بیشتر مشاغل و شرکت‌ها شناخته شده است.

واقعی ترین صفحه نمایش‌ها (بهترین لپ تاپ‌های 4K در 2022) دوشنبه 16 اسفند 1400 ساعت 14:30

لپ تاپ‌های 4K با روشن و رنگارنگ ترین صفحه نمایش‌ها، بسیار زیبا هستند. شما می‌توانید در این صفحه نمایش‌ها، همه فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را با کیفیت FHD (1080×1920 پیکسل) و هم با وضوح بالاتر یعنی ...

همراه همیشگی درس خون ها (بهترین لپ تاپ‌های دانش آموزی 2022) چهارشنبه 11 اسفند 1400 ساعت 10:15

اگر شما یک دانش آموز هستید, به طور حتم شما به یک لپ تاپ برای این که امتحانات خود را بدهید و بعد از آن در وقت‌های استراحت بتوانید برنامه‌های تلویزیونی را ببینید یا بازی کنید نیاز دارید. اما برای این مو...

مک بوک جدید نزدیکتر از رگ گردن (احتمال عرضه مک بوک پرو جدید در مارس) چهارشنبه 4 اسفند 1400 ساعت 14:59

رویداد رو نمایی بعدی اپل قرار است در 8 مارس برگزار شود و طبق گزارش ها در این رویداد، آیفون SE 2022 و آیپد ایر 5 جدید معرفی می شوند، و ما امیدواریم غول فناوری کوپرتینویی (Apple) یک مک بوک پرو 13 اینچی ...

از آشغال تا لپ تاپ نسل جدید! (لپ تاپ های بازیافتی در CES 2022) دوشنبه 2 اسفند 1400 ساعت 15:32

CES 2022 اینجاست، و ما برای یک سال دیگر پر از نوآوری های باورنکردنی از طرف کمپانی های بزرگ دنیا هیجان زده هستیم! هر ساله، نمایشگاه بین المللی CES از جدیدترین فناوری های صنعتی رو نمایی می کند و امسال، ...

کدوم سیب خوشمزه و آبدار تره (مک بوک ایر در مقابل پرو) پنج شنبه 28 بهمن 1400 ساعت 08:27

در راهنمای مک بوک ایر در مقابل مک بوک پرو به شما کمک می‌شود که بین مک بوک ایر، مک بوک پرو 14 اینچی و مک بوک پرو 16 اینچی، ما به شما کمک می‌کنیم تصمیم بگیرید، کدام لپ تاپ مناسب برای شما می‌باشد. در پای...

با اهمیت ترین موضوع در سایه (انواع پورت‌ها در لپ تاپ) چهارشنبه 27 بهمن 1400 ساعت 09:59

شاید شما هم مثل اکثر مصرف کنندگان پورت‌های لپ تاپ آخرین پارامتری باشد که به آن توجه می‌کنید. بیشتر این اکثریتی که گفتیم بعد از مدتی کارکردن با لپ تاپ خود متوجه می‌شوند به پورت‌هایی نیاز دارند که در لپ...

بدنه لپ تاپ یه قهرمانه (طراحی بدنه لپ تاپ ها) یکشنبه 24 بهمن 1400 ساعت 10:49

شاید کمتر جایی به این موارد پرداخته باشند که کلیات اصلی در انتخاب یک لپ‌تاپ چیست؟ همیشه به نوع سخت افزارها از جمله پردازنده‌ها، رم کامپیوتر و .... اشاره شده است، ولی در کنار همه این اطلاعات شما باید ب...

هیولا ترین لپ تاپ های گیمینگ (بهترین لپ تاپ های گیمینگ 2022) پنج شنبه 7 بهمن 1400 ساعت 10:44

لپ تاپ های گیمینگ به لطف گرافیک قدرتمند، نمایشگر های زیبا و صدای عالی، تجربه سرگرمی همه جانبه ای را در یک لپ تاپ قابل حمل ارائه می کنند. بسیاری نیز طرح های شیک، صفحه کلید با کیفیت و توانایی استفاده از...

از سیر تا پیاز کارت گرافیک (همه چیز درباره گرافیک ها) سه شنبه 5 بهمن 1400 ساعت 12:58

GPU مخفف شده (Graphics Processing Unit) به معنی واحد پردازش گرافیکی، تراشه ای است که وظیفه تولید تصاویری که در صفحه نمایش تان می بینید را بر عهده دارد.این قطعه که روی کارت های گرافیک، مادربرد و همچنین...

چه لپ تاپی برای تحصیل خوبه؟ (بهترین لپ تاپ های دانشجویی 2022) دوشنبه 4 بهمن 1400 ساعت 13:39

به دلیل همه گیری ویروس کرونا، آموزش از راه دور و دورکاری بسیار فراگیر شده است و به همین دلیل، لیست بهترین لپ تاپ های دانشجویی بسیار مهم و کاربردی می باشد. چه دانش آموز از راه دور در مدسه ابتدایی، راهن...

خانه
داشبورد
اطلاعات
سفارشات
پیام ها
بیشتر
بیشتر
0 سبد
جستجو
دسته ها
تماس
دسته بندی ها
لپ تاپ
موبایل
لوازم جانبی
کامپیوتر و قطعات
لوازم اداری
کنسول و تبلت
خانه و آشپزخانه