در حال بارگذاری ...

همه چیز درباره واتساپ

همه چیز درباره واتساپ

شاید وقتش رسیده که یکبار برای همیشه تکلیف خودمان را با پیامرسان واستاپ روشن کنیم!

بعد از فیلترینگ تلگرام، مردم مدتها بین جایگزین‌های داخلی و خارجی سردرگم بودند و در نهایت پس از اینکه هیچکدام از پیامرسان‌های داخلی موفق نشدند رضایت عمومی را جلب کنند، سرانجام همه به واتساپ قانع شدند.

واتساپی که نسبت به تلگرام و امکانات جذابی که داشت بسیار ضعیف تر بود، اما از طرفی بخاطر استیبل بودنش بهترین گزینه بود برای مهاجرت. هنوز برای خیلی از مردم این سوال مطرح است که چرا واتساپ در آن زمان فیلتر نشد، و اینکه شاید اگر فیلتر میشد با سرمایه گذاری‌های زیادی که روی پیامرسان های داخلی شده بود یکی از آن پیامرسان ها بالاخره با اقبال عمومی مواجه میشد و الان دیگر با گزینه مهاجرت بین اپلیکیشن های پیامرسان مواجه نبودیم.

اما واتساپ انقدر نسبت به تلگرام ضعیف تر بود که تمام این سال‌ها تبدیل شده بود به سوژه لطیفه های فضای مجازی، مثلا اینکه "تلگرام قراره توی آپدیت بعدیش چندتا ویژگی هم به واتساپ اضافه کنه"!! بهرحال شاید الان واقعا وقتش رسیده که بدنبال یک جایگزین بهتر باشیم و دیگر ذهنمان را درگیر واتساپ نکنیم.

 

شروع حاشیه ها برای واتساپ

به دنبال تغییر در قوانین و شرایط سیستم پیام رسان واتساپ، بنظر می‌‌رسد که کاربران این شبکه اجتماعی در سراسر دنیا درحال مهاجرت به دیگر سرویس های پیام رسان هستند. از طرفی طی هفته گذشته پیامرسان‌های  تلگرام و سیگنال گزارش داده اند که تعداد کاربرانشان بطور چشمگیری افزایش یافته است.

نرم افزار واتساپ که بیش از دو میلیار کاربر در سراسر دنیا دارد، حدود دو هفته پیش طی اطلاعیه ای کاربران خود را از تغییراتی در نرم افزار مطلع کرد. در این اطلاعیه از کاربران خواسته شده که اطلاعاتشان در واتساپ را با سرویس فیس بوک، که متعلق به همین شرکت است به اشتراک بگذارند. علی رغم اینکه قبلا متعهد شده بود که هرگز چنین کاری را نخواهد کرد.

همین امر باعث فراری شدن کاربران واتساپ به پیامرسان‌هایی همچون تلگرام و سیگنال شده است. نرم افزارهایی که ادعا میکنند در سرویس دهی شان از رمزگذاری سرتاسری استفاده میکنند و حتی خود آن‌ها امکان خواندن پیام‌های شخصی شما را نخواهند داشت.

اگر چه اطلاعاتی که واتساپ قرار بود با فیس بوک به اشتراک بگذارد شامل پیام ها، تماس ها و لوکیشن نمیشود، اما شامل اطلاعات شخصی افراد از قبیل، نام، شماره تلفن، آی پی و نوع دستگاه میشود. اطلاعاتی که برای ایجاد حساب کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با وجود این مسئولان واتساپ اعلام کرده اند که علت اصلی این تغییرات، ارائه خدمات بهتر، رسیدگی بهتر به امور و ایجاد تجربه کاربری بهتر است!

این شرکت در بیانیه ای توضیح داد که "ما بطور شفاف بیان می‌کنیم که سیاست های آپدیت به هیچ وجه روی حریم خصوصی پیام های شما با دوستان و خانواده تأثیر نمی‌گذارد". همچنین اضافه کرد که روشش برای به اشتراک گذاشتن داده ها با فیس بوک چیز جدیدی نیست.

در ابتدا به کاربران گفته شد که باید شرایط جدید را تا ۸ فوریه بپذیرند، وگرنه امکان دسترسی به واتساپ را نخواهند داشت. بعد از اعتراضات کاربران در توییتر به این قوانین، واتساپ تایید کرده که این برنامه تا پانزدهم ماه مِی تمدید خواهد شد تا کاربران وقت بیشتری برای بررسی تغییرات داشته باشند.

 

 

جایگزین هایی برای واتساپ

همانطور که گفتیم تعداد زیادی از کاربران این پیامرسان در سرتاسر دنیا به سراغ جایگزین‌های همچون تلگرام رفته‌اند. تلگرام فقط طی چند هفته تعداد کاربران خود را تقریباً دو برابر کرده است. این برنامه برای حفظ بیشتر حریم خصوصی به کاربران خود اطمینان میدهد که از رمزگذاری سرتاسری استفاده میکند.

از طرفی، نرم افزار سیگنال، که توسط ثروتمندترین مرد دنیا، ایلان ماسک، مورد تایید قرار گرفته، اخیرا در توییتی اعلام کرد که تعداد کاربرانش ظرف چند روز از ۱۰ میلیون نفر به ۵۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. این پلتفرم همچنین ظرفیتش را برای خدمات رسانی به این موج افزایش کاربر ارتقا داده است، و همچنین چت گروهی و پشتیبانی بهتر از اشتراک عکس را به سرویس دهی خود اضافه کرده.

 

انتخاب کاربران ایرانی

از آنجایی که تلگرام با امکانات فوق العاده خودش توقع کاربران ایرانی را بالا برده است، انتخاب یک اپلیکیشن جایگزین برای کاربران ایرانی کار دشواریست. عده زیادی با وجود سختی کار با تلگرام هنوز از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند و عده ای هم به سراغ سیگنالِ نوپا رفته اند. سیگنالی که هنوز امتحان خود را پس نداده است و نمی‌دانیم تا چه حد از ثبات برخوردار است.

جالب اینجاست که هیچ نامی از جایگزین‌های داخلی برای واتساپ مطرح نیست و با وجود سرمایه گذاری‌های زیاد در این حوزه هنوز هم هیچکدام از شرکت‌های داخلی نتوانسته اند اعتماد عمومی را به خود جلب کنند. شاید هم نیاز بود حمایت بیشتری از طرف دولت صورت می‌پذیرفت و تدابیر ویژه ای اندیشیده میشد تا بتوانیم از توانمندی متخصصین داخلی بهره ببریم و جلوی هزینه های احتمالی استفاده از پیامرسان‌های غیربومی را بگیریم.

نظر خود را وارد نمایید.
نظرات
1399/11/08 21:09
سلام. خودرو بومی برامون کافیه، امیدوارم خداوند به سیاستگذاران کمی عقل بده و متوجه بشن که هیچ کشوری نمیتونه همه ملزومات زندگی جامعه شو خودش تولید کنه و چه بخواد یا نخواد  نیازمند دیگرانه!!!
1400/02/24 10:47
سلام وقت بخیر اینکه گفتید سرمایه‌گذاری زیاد از کجا اوردید چنین چیزی مطلقا وجود ندارد چون پیامرسان داخلی توسط شرکت های خصوصی اداره میشود و حتی از واتس‌اپ عزیزتان هم امکانات بیشتری دارند مانند ایتا در برابر واتساپ و روبیکا در برابر اینستاگرام و گپ و سروش دربرابر تله‌گرام
خانه
داشبورد
اطلاعات
سفارشات
پیام ها
بیشتر
بیشتر
0 سبد
جستجو
دسته ها
تماس
دسته بندی ها
لپ تاپ
موبایل
لوازم جانبی
کامپیوتر و قطعات
لوازم اداری
کنسول و تبلت